Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioteka

Słów kilka o naszej bibliotece

Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej mieści się w jednym pomieszczeniu, w którym są wypożyczane książki. Posiada mały kącik czytelniczy. Z biblioteki korzystają wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, sporadycznie rodzice. Podstawę zbiorów stanowi literatura dla młodzieży, lektury szkolne, literatura piękna oraz zbiór książek regionalnych, przygodowych i popularnonaukowych. Książki uporządkowane są w następujących działach: lektury; bajeczki i baśnie; wierszyki; książki przyrodnicze, geograficzne; powieści obyczajowe i historyczne; pedagogiczne; podręczniki. Mamy wiele nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. W bibliotece wydzielony został księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki do języka polskiego i języków obcych, albumy, atlasy.
Obecnie biblioteka prowadzi również ewidencję i wypożyczanie darmowych podręczników dla uczniów. Księgozbiór biblioteki szkolnej był przestarzały i w złym stanie technicznym. Wiele woluminów, w szczególności przeznaczonych dla najmłodszego czytelnika zostało usuniętych z inwentarza. Dzięki projektowi "Książka Marzeń" biblioteka otrzymała 76 nowych książek, co przyczyniło się do wzrostu czytelnictwa w naszej szkole. Księgozbiór na dzień 31.10.2018 r. liczy 4520 wol. książek i podręczników oraz 40 egz. zbiorów audiowizualnych (programy multimedialne, filmy, piosenki, gry dydaktyczne).
Ogólna liczba wypożyczeń w poprzednim roku szkolnym 2017/2018 wyniosła -2484, co w przeliczeniu na jednego ucznia wyniosło- 34 książki. Uczniowie posiadają wolny dostęp do półek, co pozwala im na swobodny wybór właściwej lektury. W bibliotece odbywa się wypożyczanie, zwrot książek, a także rozmowy z czytelnikami.W bibliotece odbywa się wypożyczanie i zwrot książek 5 razy w tygodniu podczas przerw śródlekcyjnych i na lekcjach (dla klas najmłodszych), łącznie 8 godzin. Co miesiąc prowadzona jest statystyka czytelnicza. Na koniec roku szkolnego wyłaniany jest „Najlepszy Czytelnik Roku”.
Jest to miejsce, gdzie również gromadzone są materiały dotyczące Patrona naszej szkoły Ks. Kard. A. Kozłowieckiego oraz historii naszej szkoły i miejscowości. Biblioteka ściśle współpracuje z nauczycielami nauczania zintegrowanego. W każdej klasie zostały wydzielone i przygotowane miejsca do wspólnego czytania książek. Nauczyciel bibliotekarz organizuje dla uczniów konkursy czytelnicze oraz wyjazdy na: lekcje biblioteczne, spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Majdanie Królewskim. Z pomocą młodzieży przygotowuje w niej gazetki okolicznościowe z okazji różnych świąt, a także o wydarzeniach dotyczących szkoły i miejscowości.
Do dyspozycji nauczyciela bibliotekarza, nauczycieli, czytelników, a także potrzebujących rodziców, okolicznych mieszkańców wsi w wypożyczalni mamy 1 stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, drukarkę oraz kserokopiarkę.
Biblioteka corocznie współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną w Majdanie Królewskim, Muzeum Ks. Kard. A. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, Towarzystwem przyjaciół Huty Komorowskiej, Radą Rodziców.
Nasza mała biblioteka szkolna jest miejscem przyjaznym uczniowi, w którym może miło i bezpiecznie spędzić swój wolny czas. Akcje w bibliotece W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy Biblioteczny projekt czytelniczy "Książka moim przyjacielem"
„Duży czyta małemu”- realizacja programu „Cała Polska Czyta Dzieciom”
Jest to comiesięczna akcja trwająca od września 2016 r., w czasie której uczennice klasy VI czytają książki swoim młodszym kolegom z klasy 0- III. Przedstawiają im inscenizacje utworów i organizują zajęcia plastyczne związane z czytaną przez nie lekturą. Celem akcji jest rozwijanie i utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych najmłodszych uczniów, kształcenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu oraz wspólne spędzanie czasu. Zbiórka surowców wtórnych Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielem bibliotekarzem prowadzi zbiórkę makulatury i puszek aluminiowych. Akcja ta prowadzona jest cyklicznie co roku. Za otrzymane pieniądze ze sprzedaży tych surowców zakupione zostają lektury dla najmłodszych czytelników.
Uwolnij książkę "Książka za książkę"- Podziel się z innymi radością czytania. Każdy z uczniów może przynieść i zostawić książkę, którą zechce się podzielić z innymi oraz znaleźć interesującą dla siebie lekturę. Książki dla młodzieży, przygodowe, popularnonaukowe, lektury, książeczki, bajeczki, lektury dla najmłodszych można zostawić w bibliotece. Zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji.
Wspólne czytanie w ramach ogólnopolskiego konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” dla uczniów klas 1-3. Wspólnie z nauczycielami i starszymi kolegami dzieci czytają książkę "Gang Słodziaków". Każdy uczeń z klas 1-5 w otrzymanym albumie, przy pomocy naklejek dokumentuje, że czyta książki w domu – przynajmniej przez 10 minut każdego dnia.
Listopad - zorganizowanie Jesiennego Kiermaszu Taniej Książki –zebrane fundusze na zakup nowości wydawniczych z literatury dziecięcej dla najmłodszych czytelników.
Aktualne konkursy całoroczne współzawodnictwo o miano "Czytelnika miesiąca" (na koniec roku szkolnego wyłonienie "Czytelnika roku") – ogłaszanie wyników co miesiąc i na koniec roku szkolnego, nagradzanie wyróżnionych uczniów nagrodą książkową (książkę uczeń wybiera sobie sam, jako ulubioną, udziela też krótkiego wywiadu na stronę internetową szkoły, popularyzuje wśród rówieśników czytanie).
"Jesienne dumanie" konkurs dla klas IV- VIII na wiersz o jesieni.
Grudzień- ogólnoszkolny plebiscyt "Lista przebojów książkowych” na najciekawszą i ulubioną książkę, autora, gatunek, którą warto kupić do biblioteki szkolnej – uczniowie, rodzice, nauczyciele oddają swoje głosy na stacjonarnej tablicy "Biblioteka w szkole" , przypinają kolorowe karteczki podpisane przez zgłaszającego / nagroda dla 2 uczestników zabawy bibliotecznej – sondy czytelniczej w postaci wybranej przez siebie książki.

Styczeń – zorganizowanie ogólnoszkolnego dnia czytania ulubionej książki, autora, fragmentów, na głos, przez uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, na lekcjach, dowolnej chwili, krócej lub dłużej, rozmowy o czytaniu
Luty - umożliwienie uczniom dostępu do zbiorów i korzystania ze zbiorów w okresie ferii zimowych, do domów – „Czytam książeczki ze szkolnej biblioteczki!”  Marzec - ,,Mistrz znajomości lektur!” – konkurs dla uczniów klasy ósmej – quiz ze znajomości lektur szkolnych – promocja lektur, upowszechnianie czytelnictwa, promowanie uczniów czytających, solidna powtórka przed egzaminem ósmoklasisty z j. polskiego.
Kwiecień - "Z ręki do ręki" – przekazywanie książek o patronie i naszej szkole - impreza czytelnicza dla uczniów i nauczycieli celem umożliwienia dzielenia się książkami z innymi czytelnikami. Zorganizowanie dla rodziców spotkania „Czytamy dzieciom codziennie 20 minut dziennie"” - w ramach wywiadówek celem przedstawienia korzyści z czytania dla rozwoju dzieci (wręczenie mini- informatorka od biblioteki)

Maj- Lektury naszych rodziców - zorganizowanie przez wychowawców klas I - III spotkań, podczas których chętni rodzice prezentują dzieciom ulubioną książkę z dzieciństwa. Czerwiec - zorganizowanie akcji "Noc bibliotek"- wieczór w bibliotece, wspólny relaks pod szkolnym dębem... czytanie i rozmowy o wybranej przez uczniów w drodze plebiscytu książce, przygotowanie zdrowej przekąski, rysowanie w grupach portretu ulubionego bohatera książki, gry i zabawy tematyczne.
- włączenie się w akcję "Cała Polska Czyta dzieciom" w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
- "Czytelnik roku" – rozwiązanie całorocznego konkursu-współzawodnictwa uczniów i nagrodzenie zwycięzców nagrodami książkowymi.
- sponsorowanie przez bibliotekę szkolną nagród uczniowskich w postaci książek, za aktywność szkolną, współpracę z biblioteką i in.
- kontynuowanie umożliwienia uczniom, nauczycielom, rodzicom uczniów wypożyczania książek do wakacyjnego czytania, wypoczynku letniego w wolnym czasie pod gruszą lub w lesie...

Praca bibliotekarza
• opracowanie formalne i rzeczowe nowych zbiorów
• opieka nad księgozbiorem, organizacja udostępniania zbiorów, gromadzenie, opracowanie, selekcja, konserwacja
• opieka nad uczniami, wdrażanie i zachęcanie uczniów do systematycznego odwiedzania biblioteki szkolnej i wypożyczania książek, uczenie poszanowania książek i podręczników oraz poprawnego zachowania w bibliotece
• prowadzenie lekcji bibliotecznych
• pozyskiwanie nowych woluminów
• kształtowanie postaw czytelniczych
• tworzenie dekoracji okolicznościowych
• organizacja konkursów i imprez bibliotecznych
• współpraca z nauczycielami i wychowawcami w celu propagowania nowości wydawniczych i konsultowania aktywnej pracy czytelniczej uczniów.

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny