Na tropie skarbów przyrody

Projekt „Na tropie skarbów przyrody”

W wyniku wspólnych rozmów, konsultacji i podjętej decyzji młodzież postanowiła wnioskować w nowej edycji konkursu Programu Równać Szanse 2019 o środki na realizację projektu p.n. „Na tropie skarbów przyrody”. Za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej pozyskano dotację z Programowi „Równać Szanse 2019” od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Koordynacją projektu zajęła się pani Barbara Paszkowska, dyrektor PSP im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, gdzie odbywać się będzie większość zajęć w ramach realizacji zadań objętych projektem „Na tropie skarbów przyrody”.
Celem projektu jest m.in. podniesienie kompetencji społeczno-organizacyjnych i osobowych młodzieży poprzez działania związane z organizacją terenowych warsztatów. Udział w projekcie skierowany jest do młodzieży - uczniów zainteresowanych własnym rozwojem społecznym, nauką, przyrodą, obserwacją, rozbudzeniem ciekawości poznawczej, poznawaniem środowiska społecznego i przyrodniczego, aktywnych w działaniu, mających pomysł na swój udział w zaplanowanych działaniach.
Tematem wiodącym projektu jest piękno przyrody, obserwacja zjawisk przyrodniczych oraz dokumentowanie obrazów i wniosków.
Zaplanowane przez młodzież główne działania to:
1. organizacja cyklu warsztatów przyrodniczych w terenie: w lesie, w parku, na ścieżce edukacyjno–przyrodniczej, w gospodarstwie agroturystycznym, nad rzeką „Korzeń”, nad stawem „Baran” oraz obserwacja, dyskusja, wnioskowanie, opisywanie,
2. organizacja konkursu na projekt ogrodu skalnego w celu pobudzenia wyobraźni i kreatywności przyrodniczej u młodzieży, 3. samodzielna budowa ogrodu skalnego wg wybranego projektu przez młodych,
4. zaprojektowanie i wydanie broszurki pt. „Na tropie skarbów przyrody” ze zdjęciami i opisami zaobserwowanych zjawisk przyrodniczych dokonanych w trakcie warsztatów w terenie.
Efekty i wnioski z realizacji projektu zostaną zaprezentowane podczas uroczystego świętowania na zakończenie projektu, które zostało zaplanowane w czasie corocznego święta lokalnego - Pikniku Rodzinnego organizowanego przez społeczność szkoły w Hucie Komorowskiej zawsze przed rozpoczęciem wakacji.