Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt „Zostań obserwatorem nieba. Astronomia jest cool”

Projekt p.n. „Zostań obserwatorem nieba. Astronomia jest cool”

W sierpniu 2019 r. zakończono realizację projektu p.n. „Zostań obserwatorem nieba. Astronomia jest cool” realizowanego przez stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Huty Komorowskiej w partnerstwie z Publiczną Szkołą Podstawową im. Ks.Kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, koordynowanego przez panią Annę Rożnowską, którego celem było założenie Szkolnego Centrum Astronomicznego. Przedsięwzięcie było inicjatywą młodzieży, w większości uczniów i absolwentów PSP im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, która interesuje się astronomią i prawami fizyki oraz miała potrzebę kształtowania samodzielnego działania poprzez podejmowanie różnorakich zadań.
Założeniami projektu było m.in. rozbudzanie zainteresowań naukowych u młodzieży, motywacja do podejmowania badań i obserwacji otaczającego świata, zwłaszcza w obszarze astronomii i fizyki, zakup sprzętu do obserwacji kosmosu i obiektów astronomicznych oraz udział w profesjonalnych warsztatach uczelnianych.
Dodatkowo realizacja projektu miała uczyć młodzież samodzielności, decyzyjności, planowania i organizowania, a także gospodarowania powierzonymi środkami. Uczestnicy projektu poprzez organizację Szkolnego Centrum Astronomicznego mieli okazję kształtowania swoich umiejętności związanych z podejmowaniem współpracy z władzami szkoły, poszukiwaniem źródeł finansowania projektu na zabezpieczenie wkładu własnego, poznali swoje mocne i słabe strony, nabyli umiejętność sprawnej komunikacji i współpracy z innymi ludźmi oraz instytucjami.
Wspólna praca, obserwacje, korzystanie z własnego sprzętu, dyskusja, gromadzenie badań oraz nawiązywanie relacji z innymi przyczyniły się u młodych do zwiększenia ich kompetencji społecznych. Działania uczestników projektu miały także na celu integrację młodzieży. Swoje zainteresowania oraz zdolności organizacyjne młodzież mogła rozwijać dzięki programowi „Równać Szanse”, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Od lutego 2019 r. zespół badawczy systematycznie spotykał się w ramach realizacji programu i podejmował wyzwania naukowe. Za pomocą zakupionej w ramach zadania profesjonalnej lunety do obserwacji obiektów astronomicznych spotkania młodych stały się jeszcze bardziej interesujące i ekscytujące. Oprócz zajęć w grupach w ramach Szkolnego Centrum Astronomicznego w programie projektu odbył się wyjazd zespołu badawczego na Uniwersytet Mikołaja Kopernika do Torunia na dwudniowe warsztaty poprowadzone przez specjalistów astrofizyków na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Udział w warsztatach i zwiedzanie planetarium wywarło na uczestnikach niezapomniane wrażenia.
Tematem przewodnim zespołu badawczego Szkolnego Centrum Astronomicznego była „Dynamika układów planetarnych". Po kilku miesiącach obserwacji, wspólnych zajęć, warsztatów i dyskusji zgromadzono interesujące wyniki badań.
Na zakończenie projektu grupa młodych naukowców zorganizowała pożegnalne spotkanie, w trakcie którego świętowała swoje osiągnięcia i sukcesy związane z realizacją projektu oraz wspólnie planowała kolejne działania mające na celu ich wszechstronny rozwój i kształtowanie kompetencji społecznych.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny