"Aktywna tablica" w roku szkolnym 2018/2019

Utworzono dnia 18.10.2021

Aktywna tablica W lipcu 2017 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”, którego beneficjentami są szkoły podstawowe oraz szkoły za granicą. Pięć szkół podstawowych w Gminie Majdan Królewski, w tym nasza szkoła, otrzymały na wniosek Wójta Gminy maksymalne przewidziane programem wsparcie w wysokości 14 tys. zł każda na zakup pomocy dydaktycznych - w przypadku naszej szkoły: dwóch monitorów interaktywnych. Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkołę zgodnie z jej zdefiniowanymi potrzebami, oraz podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii. Cel główny Programu był realizowany przez cele szczegółowe: 1. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się, 2. Kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej, 3. Rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczyciel,; 4. Wspieranie innowacyjnych metod pracy, 5. Wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK. Zrealizowane zadania programu: 1. Wyznaczenie koordynatora oraz zespołu wspierającego pracę nauczycieli oraz dyrektora podczas realizacji projektu w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Kard. A. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej 2. Uczestniczenie przez nauczycieli naszej szkoły w szkoleniu z zakresu stosowania TIK w nauczaniu „Internet i multimedia w edukacji” 3. Wykorzystanie technologii TIK podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych, w tym lekcji otwartych, we wszystkich oddziałach szkoły 4. Udostępnianie scenariuszy lekcji na stronie internetowej naszej szkoły jako forma dzielenia się rozwiązaniami i doświadczeniami pracy z TIK 5. Przedstawienie dla organu prowadzącego sprawozdania z realizacji założeń programowych. Podczas realizacji projektu "Aktywna tablica" w II semestrze roku szkolnego 2018/2019 prężnie działał zespół samokształceniowy realizujący zadania programowe, głownie te wymagające prowadzenia zajęć z użyciem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej podczas zajęć edukacyjnych odbywających się w salach lekcyjnych. Do programu został powołany koordynator, dzięki któremu i przy udziale innych nauczycieli powstały ciekawe scenariusze lekcji, jako forma dzielenia się doświadczeniem oraz różnorodnymi formami rozwiązań pracy z TIK. Podczas pracy z uczniami tablicę multimedialną wykorzystano do: • Pisania i rysowania na tablicy (nauczyciel i uczniowie) • Wyświetlania filmów, zdjęć, obrazów graficznych i rysunków np. uzupełniających wyświetlane obrazy. • Korzystania z zasobów Internetu, • Przygotowania scenariuszy lekcji, ćwiczeń praktycznych i multimedialnych materiałów uzupełniających. • Wykorzystywania na lekcji ćwiczeń interaktywnych przygotowanych samodzielnie przez nauczyciela lub wykorzystania już istniejących np. z zasobów wydawniczych Nowa Era. • Dobrania odpowiednio do poziomu uczniów w klasie materiałów, co pozwoliło na zaangażowanie uczniów zdolnych, jak i tych z trudnościami w nauce. Wnioski z pracy w projekcie: - zwrócenie uwagi na specyficzne trudności uczniów podczas pracy z wykorzystaniem TIK - udostępnienie uczniom narzędzi, które umożliwią im prace podczas samodzielnego rozwiązywania problemów - osiąganie wcześniej zamierzonych celów - praca metodami zwiększającymi motywacje uczniów do nauki - prezentacja łatwo dostępnych materiałów.